Jest to z pewnością jedna z tych książek, jakie warto przeczytać choćby po to, aby rozumieć, co dzieje się wokół i jakie są przyczyny zjawisk gorąco dyskutowanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie - pisze Iwona Pisarska w czasopiśmie "Alcumena" o książce Agnieszki Kościańskiej i Pichała Petryka "Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie".

Spośród wielu publikacji popularnonaukowych, jakie co roku pojawiają się na naszym rynku wydawniczym niezbyt często trafia się tak udana książka jak "Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie" autorstwa dwojga badaczy i podróżników, a przy okazji pracowników naukowych – Agnieszki Kościańskiej – i tłumaczy – Michała Petryka. Kombinacja naukowo-literacka oraz wspólne doświadczenia autorów dają fanatyczny efekt narracyjno-poznawczy tej publikacji. W naturalny bowiem sposób warsztat metodologiczny oraz wrażliwość wynikająca z charakteru pracy obojga wpływa na jakość analiz i wieńczących je refleksji. (...)

Najnowsza propozycja wydawnicza Kościańskiej i Petryka porusza temat, jaki wydaje się być tyleż samo abstrakcyjny, co przemilczany lub ignorowany, czyli rasizmu w Polsce czy też polskiego rasizmu. Jak sami autorzy wyjaśniają w pierwszej części pod znamiennym tytułem "Nie ma rasy. Jest tylko rasizm" ich badania, obserwacje i, w rezultacie, prezentowana książka powstała w wyniku głębokiej refleksji nad podejściem do tego, czym jest rasa i rasizm w tej części Europy oraz jak są one definiowane lub postrzegane w tzw. odbiorze społecznym. (...)

Jest to z pewnością jedna z tych książek, jakie warto przeczytać choćby po to, aby rozumieć, co dzieje się wokół i jakie są przyczyny zjawisk gorąco dyskutowanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. No i żeby polemizować, trzeba jednak temat poznać! Do czego gorąco zachęcam.

Cała recenzja dostępna na stronie pisma interdyscyplinarnego "Alcumena".

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.