Książka Anny Golus "Superniania" znalazła się w gronie dziesięciu polskich książek 2022 roku wybranych przez krytyczkę literacką Olgę Wróbel, autorkę bloga Kurzojady. 

Anna Golus rozkłada na czynniki pierwsze kultowy program telewizyjny, w którym zdesperowani rodzice otrzymywali profesjonalną i merytoryczną pomoc specjalistki w zakresie opanowania narowów nieznośnych dzieci. Autorka wychodzi przy tym z rewolucyjnego (wciąż) założenia: dzieci nie są własnością rodziców i mają niezbywalne prawo do godności i zachowania prywatności. (...)

Golus analizuje drobiazgowo metody proponowane w programie, pokazując, że większość jest przemocowa i polega na zmuszaniu dziecka do tłumienia emocji. Problem w tym, że jesteśmy już w stanie przyznać, że dzieci się nie bije - ale przemoc emocjonalna nadal wydaje nam się nie tyle neutralna, co często właściwa w kategoriach wychowawczych. Uspokój się, nie płacz, nie będę cię przytulać skoro się tak zachowujesz, nie kochasz mamusi, bardzo nieładnie, idź do kąta, przepraszam, to karny jeżyk. Brzmi znajomo? No właśnie. Po lekturze książki Golus takie komunikaty utykają w gardle. I bardzo dobrze.

Całość recenzji przeczytać można na stronie Empiku