Han utożsamia przejście do "społeczeństwa osiągnięć" z transferem od jednego czasownika do drugiego, od „mieć powinność” do „móc”. „Móc” to znaczy, że nie ma już zakazów i nakazów, mogę być wszystkim, kształtować swoje życie, jak mi się podoba. Pytanie tylko dlaczego wszyscy jesteśmy tacy smutni? - o książce "Społeczeństwo zmęczenia" rozmawiają dr Rafał Pokrywka oraz Sylwia Borowską-Kazimiruk w audycji "Wieczorem" w radiu "TOK FM".

R.P.: Byung Chul Han posługuje się bardzo charakterystycznymi, krótkimi formami. Jego język pełen jest prostych, bardzo dosadnych, dobitnych zdań. Co nie przeszkadza mu operować metaforami, i zapędzać się w obszary wysoce poetyckie i filozoficzne. Jest to jedna z tajemnic jego sukcesu. (...)

R.P.: „Społeczeństwo zmęczenia” to esej przetłumaczony na 20 języków. To również tekst przełomowy w karierze Hana. Wychodzi on z założenia, że nastąpiła zmiana paradygmatu społecznego, bycia w społeczeństwie. Od społeczeństwa dyscyplinarnego, gdzie faktycznie ograniczani byliśmy przez zakazy, gdzie człowiek definiował się w opozycji do czegoś, lub też był odgórnie definiowany, kształtowany, przechodzimy do czegoś, co Han nazywa społeczeństwem osiągnięć, sukcesu, wydajności. Han utożsamia to przejście z transferem od jednego czasownika do drugiego od „mieć powinność” do „móc”. „Móc” to znaczy, że nie ma już zakazów i nakazów, mogę być wszystkim, kształtować swoje życie, jak mi się podoba. Pytanie tylko dlaczego wszyscy jesteśmy tacy smutni? Dlaczego idealizujemy świat, który był? (...)

S. B-K.: To co najbardziej by mnie interesowało, to reakcje na tę książkę, pokazujące, że uderza ona w nasz bardzo czuły punkt. Uderzające jest to, jak bardzo potrzebujemy, żeby ktoś legitymizował nasze poczucie zmęczenia, jak nie jesteśmy sami wydać sobie tej zgody, że jesteśmy zmęczonymi, że nie jest to doświadczenie pojedyncze, tylko jest zjawiskiem powszechnym. (...)

Cała rozmowa do wysłuchania na stronie radia "TOK FM".

Książka dostępna w sklepie Wydawnictwa KP.