Mateusz Romanowski rozmawia z Ewą Majewską o książce bell hooks Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum w serwisie Codziennik Feministyczny (17.10.2013):

„W „Teorii feministycznej” i zawartej w niej wizji solidarności najbardziej interesuje mnie to, że jest ona remedium na siostrzeństwo oparte na wsparciu, które buduje i umacnia hierarchię oraz pacyfikuje jedne kobiety w roli dawczyń, sprawczyń pomocy czy ulgi, a drugie w roli biernych odbiorczyń pomocy (...).

Hooks wywodzi solidarność z potrzeb oraz oporu wobec opresji. U niej solidarność to nie jest tylko wspólny manicure czy wspólne prostowanie włosów (...) podkreśla ona w swojej książce – czarne kobiety, jako ofiary opresji rasistowskiego kapitalizmu musiały współpracować ze sobą cały czas, nie tylko od święta. Pisze, że dla białych kobiet to była rewolucja: gdy nagle znalazły się w grupie, feminizm był często redukowany do wspólnych spotkań, spędzania czasu razem (...).

Hooks pozwala osobom marginalizowanym i wykluczonym nie tylko upomnieć się o swoje miejsce w kulturze, ale również zobaczyć własną pozycję – własną epistemologię – jako bogatszą i bardziej rozbudowaną niż ta, którą dysponują osoby z centrum.”

Zamów książkę w promocyjnej cenie w Księgarni KP.