Sławek Sierakowski i jego, czasami nieoczywiste, wybory czytelnicze. Książki, które nie tylko warto przeczytać, ale też podarować - sobie i innym.

"Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta", Jan Mencwel 

To raczej przewrotny pomysł położyć pod choinką „Betonozę” Jana Mencwela, ale dlaczego nie? Nie ma się czego bać, bo książka Mencwela doskonale łączy reportaż z architekturą i świetnie się ją czyta. Pisanie o architekturze w sposób popularny szybko zdobywa sobie miłośników w Polsce, bo budowanie domów, tworzenie wnętrz i krajobrazu ma ogromny wpływ na nasze wychowanie i całe późniejsze życie. Wraz z uświadomieniem sobie tego, idzie sporo zaskoczeń, także na temat nas samych. Dzięki takim książkom zaczynamy coraz sensowniej kształtować przestrzeń wokół siebie a przynajmniej rozumiemy, dlaczego dzieje się to bezsensownie i warto postarać się o wpływ na to, żeby tak nie było. Autor zajmująco o tym opowiada a całość uzupełniają doskonałe zdjęcia Jakuba Szafrańskiego.

"Światło, które zgasło. Jak Zachód zawiódł swoich wyznawców", Stephen Holmes, Iwan Krastew

Obaj autorzy słyną ze świetnego poczucia humoru i umiejętności czytania polityki, dlatego książka stała się międzynarodowym bestsellerem i dostała cały szereg prestiżowych nagród. Ze względu na atrakcyjny styl w jakim jest napisana, dużo bardziej niż inne książki na podobny temat (populizm, tranformacja ustrojowa, nieliberalna demokracja), nadaje się na prezent dla czytelnika ambitnego, zainteresowanego tym, co dzieje się ze współczesnym światem, ale niekoniecznie zajmującego się tą tematyką zawodowo. Europa, Rosja i Stany Zjednoczone to wciąż nasze bezpośrednie otoczenie geopolityczne, a na nim skupiają się autorzy. Krastew i Holmes w tej niewielkiej książce potrafili postawić wielkie tezy. Polecam!

"30 lat polskiej sceny techno", pod red. R. Tereszczuka, Ł. Krajewskiego, A. Wojtczaka

Wiem, że nie tylko nie wolno, ale naprawdę nie należy dziś imprezować. Ale możemy sobie przynajmniej pomarzyć. Pandemia się skończy a techno z nami zostanie. Dla wielu odkryciem będzie, jak wielowymiarowym i ważnym zjawiskiem kulturowym jest techno w Polsce. Dla niektórych zaskoczeniem jest już to, że scena techno istnieje i to trzydzieści lat. Kolejny przewrotny pomysł na prezent nie tylko na święta, ale i na zabronionego sylwestra. 

"Państwo czy rewolucja. Polscy komuniści a odbudowywanie państwa polskiego 1892- 1920", Andrzej Friszke

Na różne rzeczy wpadliśmy przez te prawie dwadzieścia lat naszego istnienia, ale nigdy byśmy nie przewidzieli tego, że książka o polskich komunistach sprzed stu lat może podbić rynek. To jeden z naszych sprzedażowych hitów końca 2020 roku! Wybitny historyk i doskonały opowiadacz przeszłości Andrzej Friszke w przerwach między pisaniem epokowych książek o najważniejszych postaciach i wydarzeniach (Kuroń i Modzelewski, KOR itd.) bierze się za tematy mało obecne w świadomości społecznej albo nieoczywiste (jak choćby wydane przez nas wcześniej „Portret polskiego socjalisty” o Adamie Ciołkoszu, a także „Związek Harcerstwa Polskiego 1956-1963”). I to jest nasz kolejny przewrotny prezent pod choinkę – o komunistach na święta. 

"Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od roku 1492 do dziś", Howard Zinn

To nie będzie prezent przewrotny, ale za to przewrotowy. Wreszcie skończyły się narzekania i apele o wznowienie Zinna - dodruk już jest i czeka na Was na półkach księgarń. W Stanach Zjednoczonych książka była czymś więcej niż bestsellerem - leżała przy kasie nawet w kioskach i zwykłych sklepach. Była dla Amerykanów czymś w rodzaju oczyszczenia. Mało kto zdawał sobie sprawę jak wiele pomija oficjalna historiografia, omijając przede wszystkim tematy dla zwykłych ludzi najważniejsze. Nie bez powodu stała się inspiracją do pisania „ludowych historii” przez autorów w innych krajach. Warto poznać pierwowzór!