To książka dla każdej osoby, która chce krytycznie spojrzeć na kościół, który kreuje siebie jako miejsce krystaliczne, dalekie od grzechu i nieuczciwego działania. To także pozycja dla osób, które są bardzo blisko z polskim kościołem katolickiem i chciałyby zrozumieć, z czego wynikają pewne panujące tam mechanizmy - pisze autorka bloga "Psychetee" o książce Roberta Samborskiego, "Sakrament obłudy".

Historia Roberta Samborskiego obnaża przed nami kościół katolicki, jako instytucję i tych którzy nią zarządzają, od tej strony, której się nie spodziewamy. Ta pozycja to świadectwo pewnych doświadczeń, które wielokrotnie znacząco odbiegają od wiary, miłosierdzia czy zwyczajnej uczciwości i człowieczeństwa. To historia marnotrawstwa, znęcania się nad drugim człowiekiem, manipulacji i tworzenia systemu, który opiera się na pasożytniczym działaniu pod płaszczykiem „powołania” i „bycia namaszczonym przez Boga”. (…)

Autor ukazuje pewne mechanizmy psychologiczne, także te związane z dynamiką funkcjonowania w grupie. Tłumaczy dlaczego to, co nam wydaje się kompletnie nieracjonalne w kościele, jest w seminarium oczywiste.

Autor świetnie ukazuje, jaką role w seminarium odgrywa posłuszeństwo. Nie zatrzymuje się jednak tutaj, idzie dalej i wskazuje dlaczego posłuszeństwo wiernych wobec księży, ma nie mniejsze znaczenie. (…)

Robert Samborski ukazuje obłudę instytucji, która jest jedną z najdłużej istniejących instytucji na świecie. Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej, a na stronie wydawnictwa napisano o tej książce: „Jedna z najważniejszych książek o kościele katolickim wydanych w 2021 roku.” I ja się z tym zdaniem zgadzam. 

Cały tekst do przeczytania na blogu "Psychetee".

Książka do kupienia na stronie Wydawnictwa KP.