Barbara Janiszewska na portalu Sprawy Nauki relacjonuje spotkanie wokół książki Polski węgiel, które odbyło się w lutym w Warszawie.

„'Polacy wierzą w węgiel i liczą na to, że surowiec ten będzie stanowić fundament naszego dobrobytu i bezpieczeństwa energetycznego'. To przekonanie obala od lat dr Michał Wilczyński (geolog i ekolog), który twierdzi, że 'na papierze Polska wciąż pozostaje węglowym mocarstwem, w praktyce zaś ilość łatwo dostępnych złóż kurczy się w zastraszającym tempie, czyniąc wydobycie surowca coraz bardziej niebezpiecznym i nieefektywnym ekonomicznie'. Autor wielu ekspertyz związanych z przemysłem wydobycia węgla apeluje o rzetelną dyskusję na temat przyszłości węgla kamiennego i innych paliw kopalnych w Polsce.

W dyskusję doskonale wpisuje się cykl debat, organizowanych przez Krytykę Polityczną, wydawcę książki Polski węgiel, w której o wizji Polski bez węgla, lecz z miejscami pracy; o koniecznym skoku cywilizacyjnym i powstrzymaniu apokalipsy, o tym jak wygląda życie z węglem i po nim – piszą Edwin Bendyk, Urszula Papajak, Marcin Popkiewicz, Michał Sutowski."