Autorka bloga Okiem wariata (1.06.2016) poleca książeczkę dla dzieci Mat i świat Agnieszki Suchowierskiej.

"Książka Agnieszki Suchowierskiej mówi nie tylko o różnicach ekonomicznych na świecie, ale też o różnicach kulturowych. Gdy Mat wraz z polską rodziną trafia do Egiptu, widzi ludzi o brązowej skórze, mężczyzn w turbanach na głowie, kobiety z zasłoniętymi twarzami – inność nie wzbudza w nim strachu czy agresji, raczej ciekawość. Razem z Matem, młodzi czytelnicy uczą się, że w innych krajach panują inne obyczaje, ludzie inaczej się zachowują i inaczej wyglądają. Miś nie dzieli ludzi na lepszych i gorszych, w jego świcie wszystkie dzieci są tak samo ważne.

To, co bardzo mi się spodobało w tej książce, to fakt, że autorka nie serwuje dzieciom obrazu idealnego świata. Ostrożnie, by nie wystraszyć młodego czytelnika, przemyca informacje o problemach takich jak wszechobecny konsumpcjonizm (Mat jest wielokrotnie zostawiany, porzucany, gubiony przez swoich właścicieli, którzy znajdują nowe, lepsze, ładniejsze zabawki) czy wykorzystywanie dzieci do pracy. Jednocześnie główny bohater pozostaje wiecznym optymistą. Nawet leżąc w stercie śmieci, wierzy, że ktoś go znajdzie i przygarnie.

Mat i świat to wyjątkowa opowieść, ciepła i poruszająca, ucząca otwartości i tolerancji. Polecam gorąco. Nie tylko dzieciom…"