To przełamanie tabu i opowiedzenie o temacie, który od lat zaciągnięty był zasłoną milczenia - pisze Aneta Sawicka z portalu "Sztukater" w recenzji książki "Niedopowiedziane biografie" Jakuba Gałęziowskiego.

Kiedy sięgałam po książkę pana Gałęziowskiego byłam przekonana, że znajdę tu reportaż oparty na wspomnieniach konkretnych osób. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że jest to książka historyczna, w której niezwykle szczegółowo przeanalizowano temat dzieci urodzonych we wspomnianych okolicznościach. Autor wykonał tutaj tytaniczną pracę tworząc publikację wyczerpującą temat pod każdym aspektem. To niesamowicie szczegółowa praca, w której temat przeanalizowany jest z wielu stron- społecznej, historycznej, politycznej, a nawet religijnej. Z książki możemy dowiedzieć się w jakich okolicznościach dochodziło do poczęć dzieci i jak kobiety radziły sobie z zaistniałą sytuacją. Autor wnikliwie pokazuje czytelnikom jak państwo odnosiło się do takich ciąż i wspomina czy kobiety mogły liczyć na jakąkolwiek pomoc. Nie brakuje tutaj również aspektów społecznych i religijnych, gdyż podejście Kościoła do tematu również zasługuje tutaj na uwagę. (...)

W książce wspomniany jest również temat aborcji oraz porzucania dzieci. Bo choć wiele kobiet decydowało się na urodzenie i wychowanie dziecka poczętego w wyniku gwałtu, to myślę, że nikogo nie dziwi fakt, że również wiele ciąż kończyło się aborcją lub porzuceniem dziecka. Autor przełamuje tutaj tematy tabu i otwarcie opowiada o wszystkich aspektach tematu. (...)

To odważna książka, która zasługuje na uwagę i docenienie. To swego rodzaju hołd złożony kobietom, które doświadczyły wojennego zła oraz ich dzieciom, które zostały poczęte w trudnych okolicznościach. To przełamanie tabu i opowiedzenie o temacie, który od lat zaciągnięty był zasłoną milczenia.

Cała recenzja dostępna jest na stronie portalu "Sztukater".