Marta Natalia Wróblewska na portalu Xiegarnia.pl pisze o literaturze na temat gender wydanej po polsku, mi.n o naszych pozycjach z serii feministycznej: Teorii feministycznej. Od marginesu do centrum bell hooks, Uwikłanych w płeć oraz Walczących słowach Judith Butler (4.03.2014):

„W dzisiejszych czasach wypada mieć trochę gender-ogłady, żeby wiedzieć co za czort ten dżender i czemu właściwie jest się za nim lub przeciwko niemu. Poniżej subiektywny przegląd dostępnej po polsku „literatury rodzajowej”. Każdy i każda znajdzie coś dla siebie (...).

Nowo wydaną Teorię feministyczną. Od marginesu do centrum warto czytać jako przyczynek do rozważań nad tym, do kogo kierowany jest ruch kobiecy w Polsce (...).

Słowa mają moc, niekiedy niszczycielską i okrutną (...). Tę tezę rozwija Butler w Walczących słowach (...).

Butler wysuwa radykalne stwierdzenie – ciało też jest kulturowe, już od momentu, w którym o niemowlaku stwierdza się: „to chłopiec/dziewczynka”. Następnie tożsamość płciowa jest podtrzymywana całe życie przez serię „performatywów” – różnego rodzaju wypowiedzi budujących naszą płeć w świata.”

Książki w promocyjnej cenie są dostępne w Księgarni KP:

Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum bell hooks

Uwikłani w płeć Judith Butler

Walczące słowa Judith Butler