Nikt wcześniej nie podejmował w Polsce tego tematu. Dotychczas historia osób LGBT+, które doświadczyły piekła II wojny światowej była przez naukowców pomijana, celowo lub nieświadomie. Tę naukową lukę postanowiła wypełnić Joanna Ostrowska w swojej książce "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" - pisze Marcin Mieteń z portalu "Kultura Na Co Dzień".

Paragraf 175 – na jego podstawie w III Rzeszy skazywano mężczyzn uznanych za homoseksualistów. Nie był to jednak przepis stworzony przez nazistów, ponieważ pojawił się w niemieckim prawodawstwie niecałe 100 lat wcześniej. W Niemczech często wybuchały afery, w których o czyny homoseksualne oskarżano ludzi u władzy czy gwiazdy. Wszystkie osoby nieheteronormatywne uznawano za zagrożenie dla moralności i honoru całego narodu, jak i państwa.

W swojej książce autorka przyjrzała się losom osób nieheteronormatywnych, których życie przypadło na okres II wojny światowej. Przygląda się historii jednostki, ale jednocześnie stara się pokazać całościową sytuację osób LGBT+ w tych trudnych czasach. Dla mnie najbardziej wstrząsające jest to, jak homoseksualne ofiary nazizmu zostały potraktowane po wojnie – ocaleńcom w zasadzie odmówiono możliwości nazywania się ofiarami tylko ze względu na ich orientację seksualną. (...)

Książka Ostrowskiej to niezwykle szczegółowa i wyczerpująca praca. Tak jak wspominałem, znajdziemy tutaj indywidualne historie, ale "Oni" zawierają również niesamowicie dobrze napisane tło historyczne, które stanowi świetne wprowadzenie do omawianego tematu. Książka przypadnie do gustu miłośnikom historii II wojny światowej i osób nieheteronormatywnych, ale uważam, że naprawdę każdy powinien ją przeczytać. (...)

Cała recenzja dostępna jest na stronie portalu "Kultura Na Co Dzień".

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.