Marta Mitek rozmawia z Michałem Zygmuntem autorem Nienawiści dla portalu The Room (19.11.2014):

„Etyka przyszłości ulega odhumanizowaniu pod wpływem mechanizmów rynkowych. Bohaterowie nie rozumieją, dlaczego my nie produkowaliśmy ludzi w laboratoriach, dysponując odpowiednią technologią? Oczywiście dlatego, że uznalibyśmy to za rażące naruszenie ludzkiej godności. Ale czy faktycznie nasz świat jest tak dalece lepszy od powieściowego? Przecież bezrefleksyjnie podchodzimy choćby do tego, że w Trzecim Świecie pracuje na nasze potrzeby rzesza niewolników (...).

W przyszłości mechanizm indukowania nienawiści podobny jest do tego, jaki mamy dzisiaj. Nienawiść jako uczucie społeczne, ponadjednostkowe, zawsze jest politycznie sterowalne. Jest używana jak najbardziej świadomie po to, by odwrócić uwagę społeczeństwa od realnych problemów. Homofobia i antysemityzm są i zawsze były stymulowane (...).

Nienawiść to książka, która mimo wykorzystania języka fantastyki, jest opowieścią o współczesności. My, polscy pisarze, żyjemy na szczęście w kraju bardzo ciekawym. Te pęknięcia w społeczeństwie, frustracja, to, na co często narzekamy – to wspaniały materiał literacki (...)To jest optymistyczne, że dzięki codziennym polskim frustracjom mamy przynajmniej ciekawszą literaturę.”

Zamów książkę w promocyjnje cenie w Księgarni KP.

Książka jest również dostępna jako e-book