Jakkolwiek o tej książce nie będzie się pisało, dla mnie jest to opowieść o wolności, empatii i prawie do bycia sobą oraz o tym, że te wartości są dzisiaj atakowane i zagrożone - pisze Marcin Zegadło z profilu "Księgozbiry" o książce Agnieszki Graff i Elżbiety Korolczuk "Kto się boi gender?".

Antygenderowa histeria równać się może w Polsce jedynie z obsesyjną wiarą w "zamach smoleński". Ale to nie jest wyłącznie nasz problem. Zjawisko dotyczy całej planety. Sojusz trzech sił antygenderowych jest wymierzony w kobiety oraz badania naukowe w zakresie gender studies. (...)

W swojej publikacji autorki wyjaśniają rosnącą aktywność i siłę ruchów antygenderowych, dyskursów i kampanii. Rzetelnie i uważnie starają się naszkicować sieć powiązań i charakter współdziałania sił mających na celu zatrzymanie społecznego postępu w konserwatywnych ramach religijnego fundamentalizmu lub po prostu patriarchatu. Istotna uwaga: antygenderyzm nie jest formą ignorancji. To zorganizowany system myślenia mający charakter ideologii, kanonu wiedzy, światopoglądu. (...)

Graff i Korolczuk często wchodzą w rolę uczestniczek wydarzeń, co sprawia, że momentami ich relacja przypomina swoim charakterem reportaż uczestniczący, a to z kolei nadaje narracji odpowiednią dynamikę i sprawia, że jest ona stosownie pogłębiona przez osobiste doświadczenie.

Dla wszystkich, którzy mogą obawiać się, że trzymają w rękach kolejną książkę o feminizmie i antyfeminizmie mam istotną informację. Otóż, zrozumienie prawicowego populizmu jest w interesie nasz wszystkich i w tym znaczeniu, to jest książka, która może pomóc zaakceptować fakt, że prawa kobiet i równość płci to czynnik i warunek konieczny dla istnienia demokracji i wolności w ogóle. (…)

Jakkolwiek o tej książce nie będzie się pisało, dla mnie jest to opowieść o wolności, empatii i prawie do bycia sobą oraz o tym, że te wartości są dzisiaj atakowane i zagrożone.

Elżbieta Graff i Agnieszka Korolczuk wykonały tytaniczną pracę, dając czytelnikom wyśmienite kompendium wiedzy o tym, co nam grozi. Naszym obowiązkiem jest sięgnąć po efekt ich wysiłków i badań. Być może jeszcze nie wszystko stracone.

Cała recenzja dostępna na profilu "Księgozbiry".

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.