Kate Raworth obnaża czy dekonstruuje wiele przekonań i utartych prawd. (...) Ale przede wszystkim zwraca uwagę na to, że ekonomia to jest nauka, która ma dawać narzędzia, podpowiadać jak realizować cele, które są ważne dla społeczeństw i dla ludzi - o książce Kate Raworth "Ekonomia obwarzanka" rozmawiają, w Magazynie Radia TOK FM, Agnieszka Lichnerowicz, prof. Anna Zachorowska-Mazurkiewicz (Instytut Ekonomii, Finansów i Zarządzania UJ) oraz prof. Elżbieta Mączyńska (prezeska Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego).

Agnieszka Lichnerowicz: Kate Raworth obnaża czy dekonstruuje wiele przekonań i utartych prawd. (...) Ale przede wszystkim zwraca uwagę na to, że ekonomia to jest nauka, która ma dawać narzędzia, podpowiadać jak realizować cele, które są ważne dla społeczeństw i dla ludzi. (...) Oprócz tej krytyki, która jest już od kilkunastu lat w głównym nurcie debat, przedstawia i proponuje rozwiązania, konkretny model. (...)

Prof. Elżbieta Mączyńska: Autorka bardzo przekonująco pisze o tym, że cele pomylono ze środkami. PKB, czyli wytworzona wartość, jest bardzo problematyczna. Sam autor tej koncepcji stał się później jej krytykiem, bo przeraziło go to, że ta miara zaczęła być fetyszem, bożkiem. I pogoń za wzrostem, nie wiadomo po co, dla kogo, i czy to w ogóle jest potrzebne. Rynek wolny jest wolny do wszystkiego, do oferowania nam rzeczy potrzebnych, ale też antydóbr - śmieci różnego rodzaju, byleby zarobić. (...)

Prof. Anna Zachorowska-Mazurkiewicz: Uważam, że jest to książka którą koniecznie trzeba przeczytać. Ponieważ, z jednej strony ona jest napisana bardzo przystępnym językiem, wydaje mi się, że zrozumiałym dla wszystkich czytelników. Z drugiej strony jest to książka, która rozprawia się z teoriami ekonomicznymi, które znajdujemy we wszystkich podręcznikach ekonomii. I rozprawia się w taki sposób, powiedziałabym, że przydatny, proponując alternatywy. I dla mnie to jest bardzo duża korzyść. To nie jest książka, która skupia się na krytyce. Tak się złożyło, że ekonomia neoliberalna, czy ekonomia neoklasyczna, która przeważa w tych podręcznikach akademickich faktycznie spotyka się z krytyką dosyć sporej grupy ekonomistów. Natomiast rzadko, która krytyka proponuje alternatywy. A tutaj ta alternatywa jest. Rozpoczynając od tego słynnego obwarzanka. Ja bym chciała zwrócić uwagę, że obwarzanek pokazuje coś co przebija przez całą tą książkę, czyli zrównoważenie tej alternatywy. To nie chodzi o to, żeby wyrzucić wszystko co do tej pory udało nam się opracować, tylko żebyśmy spróbowali zastanowić się czy my naprawdę dążymy do odpowiedniego celu. Celem nie może być wzrost gospodarczy, celem powinien być dobrobyt. Chcemy, żeby możliwie jak największa część ludności świata żyła dostatnio, a na pewno powinno nam chodzić o to, żeby wszyscy mieli zapewnione to minimum, które pozwala godnie żyć. (...)

Cała audycja do wysłuchania na stronie radia TOK FM.

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.