Jerana Nerenberg jest czułą przewodniczką po realiach, w jakich funkcjonują neuroróżnorodne kobiety. Na bardzo konkretnych przykładach pokazuje, jak odmienne postrzeganie świata wpływa na funkcjonowanie w różnych sferach życia - pisze Mateusz Różański z portalu "Niepelnosprawni.pl" o książce "Neuroróżnorodne".

Jak żyć w świecie skrojonym nie na naszą miarę – to podtytuł książki, a zarazem pytanie, która zadaje autorka, sama będąca osobą autystyczną i z ADHD. Ona, jak wiele innych kobiet w jej sytuacji, przez całe życie czuły, że nie przystają do społeczeństwa. Inaczej odbierają rzeczywistość, gubią się w zawiłościach relacji międzyludzkich, zmagają się ze zmęczeniem i przebodźcowaniem. Przy tym osiągają sukcesy zawodowe na miarę swoich możliwości, wchodzą w relacje, zakładają rodziny, rozwijają się. Ich inność była wręcz niejednokrotnie nie tyle przeszkodą, ile bodźcem rozwojowym. Potrzebne było im tylko zrozumienie swoich potrzeb, a wcześniej odmienności. (...)

Jerana Nerenberg jest czułą przewodniczką po realiach, w jakich funkcjonują neuroróżnorodne kobiety. Na bardzo konkretnych przykładach pokazuje, jak odmienne postrzeganie świata wpływa na funkcjonowanie w różnych sferach życia. Udziela też porad, które przydatne będą dla kobiet z autyzmem czy ADHD, ale też ich bliskich. Autorka występuje w dwóch rolach — zarówno dziennikarki, która w rzeczowy i empatyczne zarazem sposób podchodzi do opisywanego przez siebie tematu, jak i jako osoba neuroróżnorodna, dzieląca się swoimi doświadczeniami i widzę.

Dlatego "Neuroróżnorodne" to książka, którą powinny przeczytać nie tylko kobiety, które dopiero co otrzymały diagnozę lub myślą o rozpoczęciu procesu diagnostycznego. To także świetna lektura dla tych, którzy dopiero zaczynają zdobywać wiedzę o neuroróżnorodności i chcieliby przeczytać książkę, która będzie dobrym wstępem do tego tematu. Kolejną grupą są partnerzy i partnerki kobiet z ADHD, autyzmem czy wysoko wrażliwych. Dla nich będzie to kopalnia wiedzy, która pozwoli im lepiej zrozumieć swoje ukochane osoby i to, czemu zachowują się w sposób nie zawsze standardowy. (...)

Cała recenzja dostępna jest na portalu "Niepelnosprawni.pl".

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.