"Hydrozagadka" to zapis podróży, która miała jeden cel - sprawdzić co się dzieje z wodą w Polsce. Dlaczego ona znika? Komu zależy na tym by ją ujarzmić? I dlaczego droga podporządkowywania sobie wodnego żywiołu jest trochę ślepą uliczką? - mówi Kasia Gandor w filmie polecającym książkę Jana Mencwela "Hydrozagadka".

Tym razem Jan Mencwel bierze na warsztat, w sumie bardzo podobnie, jak dawniej w "Betonozie", fundamentalny problem, który trochę umyka z ogólnego radaru. Tym problemem jest zasobność Polski w wodę i sposób, w jaki instytucje naszego państwa tą wodą zarządzają. (...)

Znajdziecie też w tej książce przeciekawy wątek tego, jak historycznie nasz kraj był postrzegany, jako nieznośnie mokry, ubłocony, zawilgotniały. I jak w tym kontekście, to dzisiejsze dążenie do ujarzmienia wody, do wyprostowania rzek, osuszenia mokradeł, zabetonowania brzegów, jest tak naprawdę jakimś wyrazem dążenia do nowoczesności. Nowoczesności rozumianej niestety w przedawniony sposób, bo dzisiaj całe to zawilgotnienie mogłoby spokojnie być naszym naprawdę potężnym atutem w porównaniu do państw zachodnich.

Cała recenzja na kanale YT Kasi Gandor.