"Próba" to historia, w której antropologia przenika się z fantastyką, pokazując, że przeszłość żyje w teraźniejszości i razem w bólach płodzą przyszłość - o książce Joanny Bednarek pisze Małgorzata Anna Maciejewska z bloga "W jądro dyskursu".

(...) Możliwe światy mają rozmyte granice i pozornie niewielkie interwencje w bieg dziejów mogą na zasadzie efektu motyla zupełnie zmienić tok wydarzeń. Wiele przemawia za tym, że opowieść dzieje się w Polsce lat 70. zeszłego wieku, ale też wiele temu przeczy. Jesteśmy zatem w Polsce, czyli nigdzie. Na osiedlu bloków, które wydaje się mityczną krainą, całkowicie odciętą od reszty świata, choć przecież połączone jest z nim siecią niezliczonych zależności. (...)

Nie dowiadujemy się, czym jest próba. Zadanie zostaje przekazane dziewczynie we śnie i również poprzez sen narratorka poznaje historie dawnych amih. Autor lub autorka recenzji na pewnym portalu z wyraźną irytacją narzeka na tajemniczość książki pisząc, że „autorka nie stawia tego wprost, zostawia taki trop i radź sobie czytelniku sam – interpretuj! Być może taki był zamysł, ale to daje kilka możliwości – między innymi nadinterpretacje i guwno interpretacje.” Takich pułapek nie da się oczywiście uniknąć i nie zamierzam Was przed nimi ratować. Zostawię Was tylko z pytaniami, jakie prowokuje książka.

Po pierwsze: kto poświęca? Czy amih sama decyduje, że pójdzie za snem? Czy może jednak robi to za nią jej matka? Ale jeśli tak, to dlaczego skazuje córkę na prawie pewną śmierć? A może obie są tutaj poświęcane przez społeczność, która siedzi przy zastawionych stołach czekając, aż amih wróci z próby? Co jeśli jednak wróci? Czy można żyć wśród ludzi, którzy cię poświęcili? (...)

Cały tekst do przeczytania na FP "W jądro dykursu".

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.