Anna Dobrowolska autorka "Zawodowych dziewczyn. Prostytucji i pracy seksualnej w PRLu" była gościnią Marcina Wilka w "Wyliczance"

To nie jest tak, że istniała jakaś jedna definicja usług seksualnych, czy jedna definicja tego, co to jest prostytucja. To był bardzo ciekawy obszar negocjacji i przemian tego, czy w ogóle jest seksualności i czym są usługi seksualne jaka zaszła w ramach dyskursu milicyjnego.

Zaczęłam się zastanawiać, czy to milicjanci tak się zmieniali, czy to odbija jakieś szersze zmiany społeczne. Jakąś przemianę jaka się w PRLu dokonała jeżeli chodzi o mówienie o seksualności i postrzeganiu tego obszaru życia (...).

Dyskusja wokół pracy seksualnej w połowie lat 50tych pokazuje, że to nie chodzi wcale o to, czy ta skala prostytucji jest na prawdę taka duża. Ze względu na społeczny wymiar seksualności, ze względu na tabu które otacza seksualność, powiązanie tego z pozycją kobiety, z definiowaniem społecznej roli kobiet sprawia, że staje się to wdzięczną metaforą do opowiadania o odejściu od stalinizmu i tworzeniu nowego porządku społecznego.

Całej rozmowy można posłuchać tutaj.

Książka do kupienia tutaj.