Migawki rasistowskiej teorii i praktyki
Podważając powszechne przekonanie o wyjątkowości Polski jako miejsca i kultury, w której problemy rasowe po prostu nie istnieją, autorzy twierdzą, że rasizm oraz "przypisywanie praw i przywilejów białości (...) kształtuje naszą tożsamość jako Polaków" - pisze Agata Ignaciuk w "Slavic Review" w recenzji książki Agnieszki Kościańskiej i Michała Petryka "Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie".
Książka ta przedstawia dokładnie zbadane i dobitnie opisane migawki rasistowskiej teorii i praktyki w Polsce XX i XXI wieku. Cofając się w czasie, autorzy pokazują, w jaki sposób idee, osobowości i konstrukty białej supremacji z ubiegłego wieku usprawiedliwiają i naturalizują obecny rasizm. Rasistowska przemoc to pierwszy kluczowy wątek książki. Kościańska i Petryk przekonująco odkrywają powiązania między dawnymi i obecnymi dyskursami rasistowskimi, pogromami, pobiciami i morderstwami. (...)
Historyczne doświadczenie niemal kolonialnych represji mogło umieścić Polskę w czołówce równości i różnorodności; zamiast tego stała się inicjatorem rasizmu, obrońcą "czystości rasowej". Ta książka, napisana dla szerokiego grona odbiorców, czerpie z historii intelektualnej, etnografii i socjologii, przy tym jest skrupulatnie udokumentowana i opatrzona przypisami. Będzie zatem interesująca również dla naukowców zainteresowanych historią i polityką Europy Środkowo-Wschodniej. Gorąco polecam.
Cała recenzja dostępna jest na stronie "Slavic Review".