Słuchacze Radiowej Trójki wybrali Ma być czysto Anny Cieplak książką roku 2016!o książce:

Mieć piętnaście lat to jak cierpieć na nieuleczalne zaburzenia urojeniowe. Każdą uwagę na swój temat analizuje się po sto razy, kompleks wyrasta na kompleksie, a wszystko, co fajne, jest zabronione. 

Przejmująca powieść Anny Cieplak opowiada o Polsce, jakiej prawie nie znamy. O brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zadecydować złośliwa plotka. O dorosłych, którzy są bardziej bezradni niż dzieci. I dzieciach, które muszę dźwigać odpowiedzialność dorosłych. Jakby życie nie było wystarczająco trudne, nad losem ich wszystkich czuwa zmęczony kurator, wielkie państwo polskie.Dziewczyny i kobiety, o których piszę w Ma być czysto, w pewnym stopniu pozwalają sobie na grę z systemem i próbują po swojemu stawiać mu opór, a zarazem są tym stanem w jakimś sensie przerażone i nie do końca potrafią sobie z nim poradzić. Czasami – mam wrażenie – nie są pewne, czy wszystko z nimi w porządku, skoro tyle osób ma do nich pretensje. Nie chcą czuć się ofiarami, jednak ich metody z reguły nie spotykają się z akceptacją otocznia, które pozostaje z nimi niemal w nieustannym konflikcie.


Cały wywiad z Anną Cieplak "Dziewczyny o których mówi się źle"To nie opowieść o „gimbazie”, lecz o współczesnej rodzinie. O trudzie dojrzewania, ryzyku opieki. Anna Cieplak doskonale wie, o czym pisze, bo pracuje na co dzień z dziećmi i młodzieżą. Wyraziści bohaterowie, zero ściemy. I sporo brudu, chociaż ma być czysto. Lidia Ostałowska

Anna Cieplak -  animatorka kultury, aktywistka miejska, autorka książki (Zaufanie, 2015), na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą (od 2009 w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie) nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN (2014), stypendystka w ramach programu "Aktywność obywatelska" (2015).

Książka jest również dostępna jako e-book e-book ma byc czysto