Maria Pawłowska i Jakub Szamałek, autorzy książki Kim jest ślimak Sam? byli gośćmi Agaty Kowalskiej w programie "Post Factum" w TOK FM.

Kiedy jakiś polityk używa hasła, że coś jest naturalne lub nienaturalne, to bez pudła można założyć, że za chwilę powie coś dyskryminującego, nieprzyjemnego i nieopartego na faktach o czymś, co jest poza mainstreamem. Tą książeczką chcieliśmy pokazać, że takie stwierdzenia są z gruntu fałszywe, naszych przekonań co do tego jak powinny wyglądać relacje między ludźmi nie da się ugruntować w biologii. [...] - opowiadał Jakub Szamałek, który na co dzień jest autorem kryminałów oraz scenariuszy do gier komputerowych (m.in. jest współautorem scenariusza słynnego "Wiedźmina")

Książeczka oprócz bajkowej treści ma też posłowie biologiczne, które jest dobrą podstawą do rozmowy z dzieckiem, bo już wiemy, że dzieci po lekturze pytają: czy zwierzęta rzeczywiście tak robią? - mówiła Maria Pawłowska, biolożka, która obroniła doktorat na Uniwersytecie w Cambridge.

Bardzo nam zależało na tym, żeby książka nie miała kaznodziejskiego tonu. To jest po prostu wciągająca książka, bo ślimak Sam przede wszystkim ma zwyczajnie fajne przygody. Od poczatku wydawało nam się, że książki dla dzieci nie muszą być banalne, że mogą poruszać ważne tematy i pokazywać że świat jest nieco bardziej zróżnicowany niż nam się wydaje i że nie trzeba na inność reagować strachem lub wrogością. - odpowiedział na pytanie o niebezpieczeństwo nudnego dydaktyzmu Jakub Szamałek.

Posłuchaj całej audycji

Więcej o książce
Kup książkę