Nie wyobrażacie sobie nawet jak głośno śmiałem się w trakcie dokumentowania tematu tego wideoeseju - mówi autor bloga "Mistycyzm Popkulturowy" w eseju inspirowanym książką Matthew Hongoltz-Hetlinga "Niedźwiedzia przysługa".

Pewnego dnia grupa libertarian postanawia w miasteczku otoczonym lasami urzeczywistnić utopię ludzi kochających wolność. Za nic mając prawa i przepisy, na pierwszym miejscu stawiając prywatną własność i wolność, doprowadzają do tego, że ich miastem interesują się niedźwiedzie. „Niedźwiedzia przysługa” to jednocześnie zabawna i przerażająca opowieść o wizji miejsca bez podatków czy straży pożarnej, w której hasło „żyj wolnym, lub giń” zostaje zrewidowane przez... niedźwiedzie.

Mistycyzm Popkulturowy to multimedialny projekt autorstwa Michała Ochnika – blogera, pisarza, scenarzysty, felietonisty, podcastera i, ostatnio, YouTubera – który rozpoczął swój żywot w 2010 roku. Początkowo wyłącznie jako blog o kulturze popularnej, z czasem jednak fascynacje autora zaczęły sięgać znacznie dalej, by ostatecznie okrzepnąć jako dziwaczna plątanina filozofii, polityki, kultury masowej, filologii oraz sztuki wyrażanej zarówno w formie memów i krótkich wpisów na fanpage’u, jak i nieco bardziej konwencjonalnej publicystyki, twórczości literackiej, scenopisarskiej i wideoeseistycznej.

Wideo esej dostępny na kanale YT "Mistycyzm Popkulturowy".

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.