Myśliwi stanowią trzy promile społeczeństwa, jednak reprezentacja ich interesów w Sejmie okazuje się zdumiewająco duża, pisze Barbara Sadkowska recenzując książkę Zenona Kruczyńskiego "Ilustrowany Samouczek Antymyśliwski" na łamach portalu artpapier

Autor już jako dziecko miał styczność ze środowiskiem myśliwych – jego ojciec polował, a on sam marzył o tym, kiedy zostanie myśliwym. Przez wiele lat jego życie było podporządkowane rytmowi polowania: od całotygodniowych przygotowań aż do weekendowego wyjazdu i samego rytuału polowania. Kruczyński przeszedł jednak przemianę (po śmiertelnym zranieniu psa) i zorientował się, że jego hobby diametralnie różni się od pasji innych ludzi, a do jego realizacji potrzeba rozlewu krwi. Dzisiaj Kruczyński to nie tylko znany publicysta i współautor książek o etyce środowiskowej, ale także aktywista i zdeklarowany przeciwnik myślistwa, inicjator kampanii „Ratuj drzewa”, „Rykowisko dla jeleni, nie dla myśliwych” oraz powstania koalicji „Niech Żyją!”. (...) 

"Ilustrowany samouczek antymyśliwski" nawołuje do aktywizmu, do sprzeciwiania się propagandzie myśliwych i samodzielnego myślenia. Tak w przedmowie ujmuje to Olga Tokarczuk: Kruczyński dostarcza argumentów, które mogą przydać się w dyskusjach o polowaniach. Dużą zaletą książki są twarde dane liczbowe i statystyki oraz zestawienia faktów, które pokazują prawdziwe motywy działań myśliwych.