Autorki nie przedstawiają zwolenników ruchów antygenderowych jako wrogów kobiet, ale przyjmują postawę pełną empatii, dzięki której rozpoznają wiele nieoczywistych kontekstów, w jakich te ruchy działają, zachęcając także do przemyślenia na nowo feminizmu - pisze Jessica Kufa z portalu "Szajn" o książce Agnieszki Graff oraz Elżbiety Korolczuk "Kto się boi gender?".

Najważniejszą zaletą książki jest podejście jej autorek do tematu – Graff i Korolczuk wykonały ogrom pracy, analizując praktyki dyskursywne ruchów antygenderowych, czytając wydawane przez nie pisma, przyglądając się organizowanym przez nie działaniom oraz obserwując konferencje i marsze protestacyjne. Ich badania pozwoliły zniuansować motywacje, jakimi kierują się te ultrakonserwatywne grupy i wartości przez nie promowane. (...)

W publikacji Graff i Korolczuk antygenderyzm zostaje odrzucony jako ruch będący przeciwnikiem kobiet. Autorki pokazują, że przynajmniej w niektórych sferach życia wzmacnia on kobiety, nie tylko poprzez zadbanie o ich pozycję jako matek, ale także umożliwienie im działalności politycznej, która stała się tożsama z rolą, jaką pełnią w rodzinie. Wsparcie polega także na polityce rządzących nazwanej przez autorki „szowinizmem opiekuńczym”. Ultraprawicowe partie adresują swój pakiet pomocowy do wybranych obywateli, wykluczając uchodźców, nietradycyjne rodziny oraz osoby nieheteronormatywne. Mimo tego szowinizmu, rozwiązania wprowadzone chociażby przez Zjednoczoną Prawicę, takie jak „Rodzina 500+”, bon turystyczny, czy „Dobry start”, są elementem polityki, z której lewica po części zrezygnowała. A to właśnie one dla kobiet stanowią jedne z najważniejszych rozwiązań dających stabilność finansową, a co za tym idzie – są także niezbędne do ich emancypacji. (...)

Kto się boi gender?… jest książką naukową, w której autorki prezentują oprócz wyników badań przyjętą metodologię i ramy teoretyczne. Mimo to praca ta skierowana jest do szerszego grona czytelniczek niż tylko akademiczki. Udało się to osiągnąć dzięki niezwykle uporządkowanej konstrukcji książki oraz wprowadzeniu definicji najważniejszych pojęć. (...)

Cały tekst do przeczytania na portalu "Szajn".

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.