Książka Tomasika jest jedną z pierwszych, a śmiem nawet pokusić się o twierdzenie, że pierwszą książką o osobach nieheteronormatywnych w polskiej historii najnowszej. "Gejerel" należy uznać za książkę przełomową. Wiąże się to również z tym, że trzeba ją przeczytać! - pisze Marcin Mieteń z portalu Kultura Na Co Dzień o książce Krzysztofa Tomasika, "Gejerel".

Tomasik przekrojowo, wręcz monograficznie, omawia różne aspekty życia osób LGBT+ w Polsce II połowy XX wieku. Pisze o stosunku władzy do osób nieheteronormatywnych, poszukuje wątków gejowskich w filmach i literaturze, wspomina osoby transseksualne i transpłciowe. Podejmuje również temat akcji „Hiacynt” i przedstawia sylwetki ważnych dla polskiej kultury osób nieheteronormatywnych. Każdy rozdział przeplatany jest „Listami z PRL-u”, gdzie znajdziemy wzruszające i pełne strachu wiadomości (podpisane jedynie imieniem) przesyłane do gazet i czasopism z wyznaniem: Jestem homoseksualistą. Nie mówiło się o tym głośno, nie było Internetu, a takie wyznanie mogło prowadzić do stygmatyzacji. Anonimowe listy były często ostatnią deską ratunku dla przerażonych i samotnych osób. (...)

Trzeba przyznać, że w badaniach historycznych nad Polską Ludową i Polską w ogóle mało mówi się o osobach LGBT+, prawie nikt albo nawet nikt wcześniej nie zajął się tym tematem kompleksowo. Książka Tomasika jest jedną z pierwszych, a śmiem nawet pokusić się o twierdzenie, że pierwszą książką o osobach nieheteronormatywnych w polskiej historii najnowszej. "Gejerel" należy uznać za książkę przełomową. Wiąże się to również z tym, że trzeba ją przeczytać!

Cała recenzja do przeczytania na portalu Kultura Na Co Dzień.

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.