Tym, co chyba jest najbardziej uderzające podczas lektury, jest to, jak bardzo pełnokrwiste są portrety piłkarek, o których pisze autorka. To nie jest tak, że dowiadujemy się tylko faktów z ich życia […] przede wszystkim dowiadujemy się, jakimi one są osobami, jakie mają motywacje, czego się boją, o czym marzą, dlaczego są w tym miejscu, w którym są – redaktor fanpejdża "Kobieca piłka nożna" recenzuje książkę Karoliny Wasielewskiej "Polka gola! O kobietach w futbolu".

Karolina potrafiła spowodować, że piłkarki się przed nią otworzyły (a przynajmniej większość), […] autorka umiała świetnie ubrać to w taką opowieść, która pozwala te dziewczyny poznać i mieć poczucie, że się je rozumie. […] przy spornych sytuacjach autorka pyta o punkt widzenia wszystkie strony jakiegoś konfliktu czy nieporozumienia i je porównuje, przez co można skonfrontować spojrzenia na daną sprawę i wyrobić sobie własne zdanie. Ja wiem, że to dziennikarski elementarz, ale jednak często jest tak, że książki o sporcie piszą osoby, które tego elementarza nie mają przerobionego. Z tym większą przyjemnością czyta się, jak autorka drobiazgowo próbuje ustalić: "jak naprawdę było". No i to, że w książce pojawiają się – w rozsądnej ilości – różne konflikty świata piłki, bardzo ją ubarwia.

[…] bałem się tego, czy ta książka nie będzie za bardzo skierowana do konkretnej grupy: bądź do osób mocno siedzących w temacie (co byłoby nudne dla tych, które dopiero odkrywają tę dyscyplinę), bądź do osób zupełnie zielonych (i wtedy pasjonatki i pasjonaci mogłyby nie dowiedzieć się niczego nowego). Tymczasem wybrana formuła spowodowała przede wszystkim to, że wartość książki wymyka się zupełnie temu podziałowi, bo jest to prostu kawał solidnego reportażu, który jest wartościowy nawet zupełnie w oderwaniu od kwestii sportowych. A jednocześnie zarówno dla wiedzących sporo – książka i tak jest skarbnicą wiedzy. Ale i ci, co stawiają w temacie pierwsze kroki, raczej nie poczują, że to nie jest napisane dla nich.

To książka, którą po prostu trzeba przeczytać; zarówno jeśli kibicuje się piłkarkom, jak i jeśli po prostu lubi się piłkę w dowolnym wydaniu, ale też jeśli ceni się dobry reportaż. […] jest przełomowa dla polskiej piłki kobiecej – czegoś takiego wcześniej jeszcze tu nie było.

Cały tekst przeczytacie na facebookowym fanpejdżu "Kobieca piłka nożna".