To opowieść o zdradzie. O tym, jak europejskie mocarstwa (Wielka Brytania i Francja) - by odwlec krążące nad kontynentem widmo wojny - postanowiły poświęcić Czechosłowację i - za jej plecami - podpisały z Hitlerem oraz faszystowskimi Włochami dyktat monachijski przewidujący przyłączenie części terytorium tego państwa do III Rzeszy. To także rzecz o niechlubnej roli Polski, której minister spraw zagranicznych Józef Beck mówił w maju 1939 roku z mównicy sejmowej o honorze i niezgodzie na "pokój za wszelką cenę", a jeszcze kilka miesięcy wcześniej uważał, że Warszawa do rozbioru ziem południowego sąsiada powinna się przyłączyć. (...)

Książkę Majewskiego, słusznie porównaną przez jednego z recenzentów do serialu "House Of Cards", czyta się nie jak rozprawę naukową, ale najlepszy kryminał. W niedługich rozdziałach autor - ze swadą i umiejętnie budując napięcie - oddaje klimat przełomowego w historii Europy roku 1938, analizuje ruchy najważniejszych polityków i pokazuje, co władza robi z ludźmi, którzy postanowili zapomnieć, czym są uczciwość, przyzwoitość oraz honor.

Esej "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu", choć opowiada o wydarzeniach sprzed 82 lat, czytany w roku 2020 zdaje się być lekturą nad wyraz aktualną. To książka-ostrzeżenie.

Cały tekst na temat książki oraz pozostałych finalistów znajdziecie tutaj