Adam Szostkiewicz dla "Nowych książek" (10/2015) recenzuje Kościół kobiet Zuzanny Radzik


„Na Kościół patrzy kobieta teolożka – z 'wykształcenia i powołania', jak sama siebie definiuje we wstępie. 'Kościół kobiet' Zuzanny Radzik potwierdza tę autodefinicję. Uczciwie, wyczerpująco i ciekawie autorka dowodzi, że także kobiety są Kościołem i nigdzie nie zostało powiedziane, jakoby w budowaniu królestwa na ziemi mieli przewodzić mężczyźni. (..)


'Książka jest właśnie o tym – pisze – jak kobiety próbują odzyskiwać dla siebie Kościół'. Jeśli już, to Radzik napisała manifest nie przeciwko Kościołowi, lecz za Kościołem, Kościołem kobiet. Nie chodzi naturalnie o jakieś getto genderowe, w którym zamykają się katoliczki, lecz o równoprawną wspólnotę wiary, myślenia i działania w imię przesłania ewangelicznego. Jezus przyniósł dobrą Nowinę dla wszystkich, nie tylko dla mężczyzn. Chrześcijaństwo nakłada na jego wyznawców obowiązki, ale daje też równe prawa, wynikające z przynależności do Kościoła Jezusowego. (…)



Książka Zuzanny Radzik jest przede wszystkim zaangażowanym świadectwem na rzecz pełnoprawnej obecności tematu kobiecego w teologii i praktyce katolickiej. W sześciu bogatych informacyjnie i inspirujących myślowo rozdziałach autorka przedstawia główne problemy: władza kościelna a kobiety, kobiety we wspólnotach wiernych, teologia feministyczna, kapłaństwo kobiet, gender, czyli płeć w kulturze, a nawet – traktowanym w polskim przekazie katolickim jako tabu – temat kobiecej seksualności”.

Książkę można kupić w sklepie internetowym Wydawnictwa oraz nabyć w formie e-book