Ogromną wagę ma również spojrzenie na historię osób LGBT+. Musimy podkreślać, że są nierozłączną częścią kultury polskiej, jak i europejskiej - pisze Marcin Mieteń z portalu "Kultura na codzień" o książce Justyny M. Nowickiej "Słowacki. Wychodzenie z szafy".

Autorka książki Słowacki. Wychodzenie z szafy Marta Justyna Nowicka badała twórczość Juliusza Słowackiego, jego listy i notatki, prześledziła jego liczne podróże oraz kontakty z innymi osobami. Wszystko to porównała z realiami kulturowymi i społecznymi XIX-wiecznej Europy i wysunęła tezę, że Słowacki mógł być osobą homoseksualną, biseksualną lub aseksualną. (...)

W ten sposób również temat analizowała autorka. Najbardziej zainteresowały mnie fragmenty o Krasińskim, którego łączyła ze Słowackim niezwykła relacja. Od razu nasuwa się Mickiewicz: Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?

Pewnie wiele osób zacznie się zastanawiać, czy takie dywagacje i badania mają jakikolwiek sens. Nigdy przecież nie będziemy stuprocentowo pewni tego, kim naprawdę był Słowacki. Dla wątpiących od razu spieszę z odpowiedzią: tak, mają sens i warto prowadzić tego typu badania. Dlaczego? Najprostszą odpowiedzią jest nowa analiza poezji naszego wieszcza. (...)

Cały tekst dostępny w portalu "Kultura na codzień".

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.