Najlepsze eseje to takie, które czeszą nam myśli przeczucia już chodzące nam po głowie. Byung-Chul Han to robi. Znajdujemy tam to, co już obserwowaliśmy w mediach społecznościowych – w audycji „Poczytalni” radia TOK FM Filip Kekusz, Paulina Nawrocka-Olejniczak, Martyna Osiecka, Konrad Sabal rozmawiają o książce Byung-Chul Hana „Kryzys narracji i inne eseje”.

Najbardziej została ze mną konkluzja o tym, że wszyscy jesteśmy poddani przymusowi dzielenia się sobą. Żyjemy w czasach takiego przesytu informacjami, że coraz częściej dochodzą do głosu emocje, również przy podejmowaniu decyzji politycznych.

[…] bardzo interesujący okazał się wątek kryzysu narracji jako kryzysu politycznego. Obecnie politycy musza istnieć  w mediach społecznościowym, muszą regularnie wywoływać reakcje wśród swoich odbiorców. A reakcje najłatwiej wywołać przez rzeczy kontrowersyjne. Różne przekazy są kierowane do różnych wyborców. Może wybory, w których uczestniczymy, również są zainfekowane tego rodzaju mechanizmami. […]

Cenię tę książkę za to, że jest w niej dużo odwołań do tego, co już zostało napisane,  do prac filozofów, literatów, jest Hannah Arendt, Proust, Walter Benjamin. […] Nie ma tu recepty. Jest diagnoza i synteza przemyśleń. 

Rozmowę wysłuchacie w archiwum radia TOK FM.