Biografią Kaleckiego można by obdzielić kilku dobrych ekonomistów, tułaczy życiowych - mówią Kamil Fajfer i Łukasz Komuda z kanału "Ekonomia i cała reszta" w filmiku poświęconym książce Jana Toporowskiego "Kalecki. Biografia intelektualna".

Ważnym elementem tej książki jest ustalenie tego, kto był pierwszy w różnych teoriach. Czy to właśnie Kalecki wyprzedził Keynesa, czy też może Keynes się wzorował na Kaleckim, w jakiś sposób wykorzystał jego prace. Jest to dużo trudniejsze do rozstrzygnięcia niż się może na pierwszy rzut oka wydawać. (...)

Jego życie to ciągłe poszukiwanie posady, ciągle nie ma pracy, ciągle mu się kończy stypendium. Wciąż ktoś mu szuka jakiś cząstek etatu, gdzie mógłby się zahaczyć. Trochę podrzucany był jak takie kukułcze jajo, ale nie dlatego, że nie był zdolny.  (...)

Dzięki pismom, korespondencji, dyskusjom zawartym w tej książce możemy wyobrazić sobie, jak wyglądało życie intelektualne tamtych czasów, w jaki sposób ekonomię widział Kalecki, jak jego myśli oddziaływały na prace innych ekonomistów. (...)

Cała recenzja dostępna jest na kanale "Ekonomia i cała reszta".