Zamiast klepać wygodne, powtarzane w kółko mity o rasistowskich Polakach czy głupiej amerykańskiej biedocie, która głosuje na Trumpa, bo nienawidzi kobiet i imigrantów, Krastew i Holmes sięgają znacznie głębiej - Łukasz Sakowski z portalu "To tylko teoria" poleca książkę "Światło, które zgasło" na święta.

Książka to niemal zawsze dobry prezent na Święta. Problemem jest, aby wybrać taką, która jest celna. Ciekawa, porządnie napisana, wartościowa. Rynek zalewa w tej chwili masa różnych kiepskich produktów i nie inaczej jest z sektorem czytelniczym. Dlatego podrzucam Wam książki, które powinny sprawdzić się uniwersalnie, dla różnych osób, jako podarunek. (...)

Dwóch politologów – Iwan Krastew i Stephen Holmes – podjęli się próby wyjaśnienia, dlaczego liberalna demokracja, symbol cywilizacji Zachodu, jest w odwrocie. Rozdziały książki poświęcili Europie Środkowo-Wschodniej (w tym głównie Polsce i Węgrom), Rosji, Ameryce zachwyconej Donaldem Trumpem (książka wyszła przed jego przegraną w ostatnich wyborach, choć nie zmienia to dziś wymowy argumentów, gdyż Donald Trump nadal ma ogromne, zaangażowane poparcie, a elekcję przegrał zdobywając gigantyczną liczbę głosów) i Chinom. Zamiast klepać wygodne, powtarzane w kółko mity o rasistowskich Polakach czy głupiej amerykańskiej biedocie, która głosuje na Trumpa, bo nienawidzi kobiet i imigrantów, Krastew i Holmes sięgają znacznie głębiej. Przytaczają bliższe prawdzie i bardziej zniuansowane wyjaśnienia niechęci do (neo)liberalnej demokracji. W tym obawy o tożsamość i ciągłość swoich społeczeństw ze względu na kryzys demograficzny; dostrzeganie poważnych wad neoliberalizmu gospodarczego i obyczajowego, czyli permisywnego pozwalania poszczególnym grupom biznesowym i społecznym na robienie, co im się podoba; korupcji poważnych instytucji i braku zaufania do nich; niedostrzegania zróżnicowania kulturowego w ramach Zachodu i ocenianie wszystkich według wzorca Wschodniego Wybrzeża USA czy Kalifornii. (...)

Cały tekst do przeczytania na stronie "To tylko teoria".

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.