Znamy decyzję tegorocznego jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego! Jednym z 10 najlepszych reportaży wydanych w 2023 roku jest "Irlandia wstaje z kolan" Marty Abramowicz. To najbardziej prestiżowa polska nagroda reporterska, do której oprócz rodzimych pozycji zgłaszane są także tłumaczenia zagranicznych tytułów.

Abramowicz w piękny, literacki sposób ukazuje przejmującą drogę Irlandek i Irlandczyków do odzyskania wiary we własny głos. To opowieść nie tylko o wytrwałej walce i rozliczeniu kościoła z nadużyć, lecz także o odnajdywaniu siły oraz nadziei, że lepszy świat jest możliwy.

Uzasadnienie jury:

Jak to się stało, że Irlandia, uważana za jeden z najbardziej katolickich krajów na świecie, zdołała uwolnić się spod wszechwładzy Kościoła i to w stosunkowo krótkim czasie? Irlandczykom otworzyły się oczy na zbrodnicze praktyki kleru: wykorzystywanie kobiet i dzieci w tzw. szkołach przemysłowych i „pralniach magdalenek" prowadzonych przez siostry zakonne. Odrzucili morały prawione z ambony na temat seksu, rozwodów, antykoncepcji czy homoseksualizmu.

Reporterka sięga do początków Republiki Irlandii, przytacza materiały archiwalne, ale przede wszystkim rozmawia z ludźmi, którzy przyczynili się do tej historycznej zmiany. Stawia też pytanie, czy Zielona Wyspa zainspiruje Polaków, bo "Kiedy Irlandia płynie w przyszłość, Polska dryfuje w przeszłość". Elżbieta Sawicka

Cytat pochodzi z tekstu Wojciecha Szota. Cały artykuł przeczytacie w internetowym wydaniu "Gazety Wyborczej".