"Niedźwiedzia przysługa", to książka którą warto smakować powoli. Szczególnie, że zachęcają do tego krótkie, zwarte rozdziały, po których aż się prosi by na chwilę przystanąć i zadumać nad tym co się przeczytało. Opowieść zdecydowanie inna niż wszystkie - pisze portal "Sztukater" o książce Matthew Hongoltz-Hetlinga.

Autor prowadzi narrację dwutorowo: opowiada o ludziach i o baribalach. O ludziach chcących żyć na własnych zasadach, bez narzuconego przez nikogo prawa w jakimkolwiek zakresie i o niedźwiedziach, od zarania dziejów cieszących się jak na dzikie zwierzęta przystało, niczym nie skrępowaną wolnością. Reporterskie śledztwo prowadzone w małej miejscowości Grafton nieuchronnie prowadzi autora do śmiałych wniosków: a co jeśli to sposób życia ludzi spowodował, że ataki baribali przybrały na sile? Czy jednak teza przyświecająca wieki temu założycielom miejscowości, że każda władza jest zła jest skrajnie utopijna? Czy da się w ogóle żyć w miejscu gdzie nie możemy liczyć w razie potrzeby na pomoc służb, choćby straży pożarnej? Historie ludzi i niedźwiedzi, a czasem kotów (podobno przysmaki baribali) przeplatają się w wyjątkowy sposób. (...)

Opowieść ma niesłychany literacki urok, być może za sprawą znakomitego tłumaczenia, jakiego dokonała Aleksandra Paszkowska. Kolejne rozdziały rozpoczynają się cytatami, często lirycznymi, które dodając książce wyjątkowości, sprawiają, że twardy i konkretny reportaż, zyskuje blasku wysublimowanego dzieła literackiego. (...)

Chętnie sięgam po książki sygnowane przez Krytykę Polityczną,  z pełnym przekonaniem, że czeka mnie coś dobrego: poszerzenie horyzontów społecznych, politycznych czy ekonomicznych, nowe idee, ciekawa polemika. I nie zawodzę się. Tym razem, dostałam również w pakiecie znakomite doznania literackie i wizualne, bo miętowa okładka z prostą acz ujmującą grafiką autorstwa Patryka Mogilnickiego jest dodatkową zachętą do tego by rozsiąść się w fotelu i zanurzyć w lasy Ameryki Północnej w poszukiwaniu: baribali i wolności. (...)

Cała recenzja dostępna na portalu "Sztukater".

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.