Jest to doskonała analiza wpływu programów telewizyjnych na występujące w nich osoby oraz zwrócenie uwagi jak źle traktowane są tam dzieci - pisze Aneta Sawicka z portalu "Sztukater" o książce Anny Golus "Superniania kontra trzyletni Antoś".

Autorka książki, Anna Golus zwraca uwagę czytelników na tak poważne zagadnienia jak przemoc wobec dzieci (nie tylko przemoc fizyczna, ale także werbalna i psychiczna) oraz łamanie ich praw, począwszy od upubliczniania wizerunku. W swojej książce analizuje niektóre odcinki "Superniani" i opowiada o tym w jaki sposób robiono w nich krzywdę dzieciom. Jest to nie tylko kwestia stosowanych metod "wychowawczych" na czele z karnym jeżykiem, czyli metodą "time out", ale również upublicznianie wizerunku bez zgody dziecka (wszak kto by się przejmował, czy dziecko życzy sobie występu w mediach, czy też nie),  a także przedstawianie dzieci w niekorzystnym świetle, obarczanie ich odpowiedzialnością za problemy, wyzywanie, aż po odmawianie im prawa do jakiejkolwiek wypowiedzi i obrony swoich racji. (...)

Choć w książce najwięcej miejsca poświęcono programowi "Superniania" to jednocześnie autorka nie ograniczyła się jedynie do tej produkcji. W swojej publikacji analizuje wiele programów rozrywkowych, w których występowały dzieci lub młodzież i w których za każdym razem dochodziło do łamania praw dziecka. Wydawać by się mogło, że w XXI wieku dzieci nareszcie doczekały się równego traktowania, niestety okazuje się, że do ideału wciąż wiele brakuje. (...)

To niezwykle ciekawa analiza, która uświadamia nam, że nie wszystko co zobaczymy w telewizji jest prawdą, a autorzy programów potrafią zręcznie grać na emocjach i manipulować nie tylko widzami, ale także uczestnikami nakręcanych przez nich show. Książkę przeczytałam z ogromnym zaciekawieniem. Momentami byłam naprawdę wstrząśnięta i przerażona tym jak wiele zła wyrządzono małym dzieciom w "Superniani" czy innych programach rozrywkowych. (...)

Cała recenzja dostępna jest na portalu "Sztukater".

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.