Podziwiam Maję Heban za wytrwałość i odwagę, za siłę, której wymaga życie na widoku i branie na siebie ciężaru reprezentowania bardzo niejednorodnego przecież środowiska, w którym zderza się wiele potrzeb i poglądów - pisze Olga Wróbel, o książce "Godność, proszę", w zestawieniu najlepszych polskich książek 2023 roku na stronie magazynu "Empik Pasje".

Nie będę reprodukować argumentów (które zresztą żadnymi argumentami nie są) transfobów i transfobek, nie łudzę się też, że książka Mai Heban trafi do ich rąk i głów. Powinna ją natomiast przeczytać każda osoba, która uważa się za sojusznika transkobiet i transmężczyzn żeby mieć świadomość, z jakimi problemami mierzy się ta grupa i jak w ogóle mówić o transseksualności w sposób merytoryczny i niekrzywdzący (czy mówienie transdziewczynie, że pięknie wygląda i w ogóle "nic po niej nie widać" jest okej? Niekoniecznie). (…)

Heban pisze dużo o tym, jak trudno jest być sobą i jednocześnie głosem osób trans, jak trudno oddzielić własną potrzebę prywatności, zmęczenie, wątpliwości od poczucia obowiązku. Jej wywód jest mądry, merytoryczny, czytelny i otwierający oczy. Chciałabym, żeby "Godność, proszę" była bardziej obecna w zestawieniach rocznych.

Cała recenzja dostępna jest na stronie magazynu "Empik Pasje".