Borys Róg dla Wywroty recenzuje książkę God hates Poland autorstwa Michała R. Wiśniewskiego.


„Po sukcesie Jetlagu, który został nominowany do nagrody Conrada, Michał Radomił Wiśniewski po raz kolejny rozprawia się z biurową klasą średnią, wrzucając ją w gargantuiczny wir problemów nowoczesnej cywilizacji, ścierającej ze sobą świat postępującej techniki z bardziej niematerialnymi rozterkami.

(...)God Hates Poland wybija się na tle literatury o 'problemie polskim.' Nie jest to powieść, która bierze na warsztat jeden, określony wątek i rozwija go w oparciu o historię, obraz społeczeństwa etc. aż do jego rozwiązania. Wiśniewski nadał swojej powieści oryginalny i specyficzny wydźwięk dzięki dwóm cechom: tym, że 'polskość' stoi tutaj obok innych problemów, które są współmiernie rozpracowywane, mimo tego, że to właśnie z tych innych problemów wynika refleksja nad polskością, która nie zaistniała w powieści sama z siebie. W God Hates Poland zawiera się solidnie skonstruowana siatka zależności między poszczególnymi, bardzo współczesnymi wątkami. (…)

Nie sposób jest krótko opisać ogół tematyki God Hates Poland. Społeczeństwo (nie tylko polskie), jego skomplikowana natura, pytania o sens wiary, o absolut, o to, co współcześnie jest dla nas ważne misternie wkomponowało się w post-internetową, post-kulturową, postmodernistyczną (i parę innych post-ów) opowieść. To tematyczno-narracyjne bogactwo może trochę przytłaczać, ale naprawdę warto jest się w nie zagłębić i wyciągnąć coś dla siebie. Może nawet wiarę w to, że literatura może zbawić świat”.

Książkę można kupić przez stronę internetową wydawnictwa. Publikacja dostępna jest w formie e-booka.