Po przeczytaniu książki oczywiście ciężko znaleźć racjonalne powody, żeby się nie szczepić. Szczepimy się, bo mamy szczęście (wypracowane ciężką pracą wielu biologów i lekarzy) żyć w miejscu i czasie, kiedy jest to łatwo dostępne - o książce "Dlaczego się szczepimy?", autorstwa Ewy Krawczyk, pisze Piotr Panek na blogu "Niedowiary" tygodnika "Polityka".

Ewa Krawczyk nie wzięła się za pisanie książki o szczepieniach tak przypadkiem. O biologicznych podłożach medycyny pisze od dawna – zarówno w publikacjach PubMedowych, jako aktywna naukowczyni musi to robić w ramach zasady publish or perish, jak i popularyzatorskich, w szczególności na blogu Sporothrix. (...)

Czy książka „Dlaczego się szczepimy?” odpowiada na pytanie w tytule? W sumie nie wiem. Opowiada, skąd się wzięło szczepienie (Jenner wcale nie był tak nowatorski, jak się czasem przedstawia). Opowiada, jak działają szczepionki. Opowiada, jakie są typy szczepionek. Opowiada, jakie szczepionki są najczęściej stosowane po obu stronach północnego Atlantyku. Opowiada, jak praktycznie wszystkie zhierarchizowane religie akceptują szczepienia (i pod jakimi warunkami). Ale na pytanie, dlaczego się szczepimy, musimy odpowiedzieć sobie sami. Po przeczytaniu książki oczywiście ciężko znaleźć racjonalne powody, żeby się nie szczepić. Szczepimy się, bo mamy szczęście (wypracowane ciężką pracą wielu biologów i lekarzy) żyć w miejscu i czasie, kiedy jest to łatwo dostępne. (...)

Ciekawe są chociażby opisy chorób (ludzkich, ale nie tylko), które udało się lepiej (np. ospa prawdziwa) lub gorzej (np. półpasiec) opanować dzięki szczepionkom. Uderza m.in. to, że wiele chorób często, a nawet zwykle przechodzi się bezobjawowo, ale gdy się już objawią, mogą mieć ciężki – aż do śmiertelnego – przebieg. Nikt więc ich nie lekceważy, np. mówiąc, że krztusiec to tylko taka cięższa grypa. (...)

Cały tekst do przeczytania na blogu "Niedowiary" tygodnika "Polityka".

Książka do kupienia na stronie Wydawnictwa KP.