Czytanie Byung-Chul Hana to drażniąca przyjemność (...). Ale przeczytajcie wydaną przez KryPol książkę, dla mnie zdecydowanie jeden z najważniejszych tekstów filozoficznych nie tylko tego roku - pisze Wojciech Szot o książce "Społeczeństwo zmęczenia i inne eseje".

Han w niezwykle precyzyjny sposób przedstawia jak ze społeczeństwa, które dawało się opisać Foucaultowskim modelem "panoptykonu" przekształciliśmy się w społeczeństwo, wobec którego model ustawicznego dozoru nie jest potrzebny. Sami siebie zajeżdżamy bez niczyjej pomocy. Wyzysk - pisze Han - jest możliwy dzisiaj bez władzy, a "pan stał się pracującym niewolnikiem". (...)

Retorycznie eseje Hana są niezwykle przekonujące i - mimo pewnych trudności terminologicznych czy odwołań do klasycznej filozofii niemieckiej, komentarzy Agambena czy Arendt - łatwe do zrozumienia i przyjęcia przez każdą osobę, która wybrała "wolność" (przykładowo freelance zamiast etatu) i jest w tej wolności uwięziona. (...)

Eseje Hana to pochwała nudy, zadziwienia się światem, przeciwstawianego gorączkowemu pośpiechowi, który jest pustą reprodukcją tego, co już o sobie i świecie wiemy. Moment zadziwienia się, zatrzymania "wyrasta ponad wszelką sprawczość". (...)

Czytanie Byung-Chul Hana to drażniąca przyjemność. Czynność bolesna, gdy wie się, że jest się poddanym samego siebie, jednocześnie mającym poczucie niezawinienia własnemu losowi. Jesteśmy zmęczeni, przebodźcowani i nie ma się co łudzić, że lektura książki Hana sprawi, że będziemy inni, ale może chociaż niektórzy z nas zobaczą, że można próbować stawiać granice? Może, optymistą nie jestem. Ale przeczytajcie wydaną przez KryPol książkę, dla mnie zdecydowanie jeden z najważniejszych tekstów filozoficznych nie tylko tego roku. (...)

Cała recenzja dostępna na portalu Facebook.

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.