10 mądrych książek z ostatniego sezonu, które pozwalają lepiej zrozumieć współczesny świat wybrał Tomasz Plata z tygodnika "Polityka" - wśród nich znalazły się "Niedźwiedzia przysługa" oraz "Kapitał i ideologia"!

Jak żyłoby się w świecie, w którym władzę przejęliby ideowi pobratymcy Janusza Korwin-Mikkego? "Niedźwiedzia przysługa" to dobra podpowiedź. Reportażowa książka Hongoltz-Hetlinga jest drobiazgową rekonstrukcją społecznego eksperymentu - na początku XXI w. w niewielkim Grafton w stanie New Hampshire pojawia się grupa libertarian, którzy usiłują urzeczywistnić idee rodem z powieści Ayn Rand: mniej rządu, mniej podatków, więcej wolności dla jednostki (zwłaszcza w korzystaniu z broni palnej). Oczywiście szybko dochodzi do katastrofy. (…) Tragikomedia o trudnych współczesnych losach pojęcia "wolność". (...)

Piketty - jak to Piketty - interesuje się przede wszystkim historią nierówności ekonomicznych i społecznych. Tak jak we wcześniejszym "Kapitale w XXI wieku", właśnie nierówność uznaje za grzech główny współczesności, próbuje więc sprawdzić, dlaczego od tak dawna się na nią godzimy. (...)

Całe zestawienie dostępne jest na łamach tygodnika "Polityka" (51/22).