Pomimo tego, że istnieją nierówności, które są naturalne, nie jest tak, że nie możemy ich spłaszczać - mówią Kamil Fejfer oraz Łukasz Komuda z podcastu "Ekonomia i cała reszta" w odcinku wokół książki Thomasa Piketty'ego "Kapitał i ideologia".

K. F.: Piketty mówi, że nierówności nie są tylko i wyłącznie wynikiem działania kapitalizmu. Nierówności towarzyszą ludzkości od jej zarania, wpisane są w działanie ludzkich społeczności. (...) Jednak pomimo tego, że istnieją nierówności, które są naturalne, nie jest tak, że nie możemy ich spłaszczać. (...)

Ł. K.: Nie ma czegoś takiego, jak optymalny, wyliczony, zdrowy, czy naturalny poziom nierówności. Historia nam to zostawia. (...)

K. F: Autor przyznaje, że w ostatnich dziesięcioleciach niemal wszystkim się poprawia jeśli chodzi o dochód, wyżywienie, długość życia itp. Jednak z drugiej strony te trendy mogą skrywać za sobą nierówności. To, że się średnio poprawia, nie oznacza, że wszystkim poprawia się tak samo. I Piketty pokazuje jak dokładnie wygląda ten proces. (...)

Ł. K.: Piketty pokazuje nam też jakie są mechanizmy czynienia świata lepszym dla wszystkich. Ostatnie dwieście stron książki to wymienienie tych mechanizmów, które już istnieją i się sprawdzają, oraz takich, które należałoby do nich dodać, np. transparentność, konieczność wzmocnienia samorządu pracowniczego itp. (...)

Cała rozmowa do wysłuchania na kanale YouTube podcastu.

Książka dostępna w sklepie Wydawnictwa KP.