Gdy czytałem książkę Jasona Stanleya, miałem wrażenie, że jest to wierny, realistyczny portret polityki polskiego państwa, choć autor opisuje również inne kraje i formacje ideologiczne - pisze Marek Beylin o książce "Jak działa faszyzm" w lutowym wydaniu magazynu "Książki".

Demokracje łatwo faszyzować i znacznie trudniej wydobyć je z tego marnego stanu. Opowiada o tym amerykański filozof Jason Stanley w książce "Jak działa faszyzm". Gdy ją czytałem, miałem wrażenie, że jest to wierny, realistyczny portret polityki polskiego państwa, choć autor opisuje również inne kraje i formacje ideologiczne. (...)

Demokracja liberalna jako ustrój zdaje się w tym opisie słaba i niesprawna, zaś "faszystowskie" polityki niezwykle skuteczne w dziele jej degradacji. To trend powszechny, ponieważ nawarstwiające się kryzysy - klimatyczny, migracyjny i ten związany ze społecznymi nierównościami - ułatwiają instalowanie w demokracjach fabryk fałszywych i przemocowych podziałów, czerpanych właśnie z faszyzmów. (...)

Cały tekst dostępny jest w magazynie "Książki" (1/2022).

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.