Czarni jakobini

Jakub Nikodem recenzuje książkę Hegel, Haiti i historia uniwersalna Susan Buck-Morss w kwartalniku Wakat (nr 1-2/2014):
„Powstanie niewolników na Haiti było pierwszym zjawiskiem nowoczesnym, mającym kluczowe znaczenie dla zrozumienia Wielkiej Rewolucji Francuskiej oraz rodzącej się właśnie w tym czasie europejskiej nowoczesności. Mimo, że rewolucja czarnych niewolników wybuchła dwa lata po zdobyciu Bastylii, to jej przebieg i radykalizm znacznie przewyższały to, co działo się po drugiej stronie Atlantyku, wprawiając Europejczyków jeśli nie w przerażanie, to na pewno w zakłopotanie (...).
Powstanie niewolników wpływało na kształt wypadków w Europie i jednocześnie było przez nie kształtowane. Przede wszystkim oddziałało na znaczącą zmianę w postrzeganiu niewolnictwa i rasy, wzmocniło ruch abolicjonistyczny oraz pośrednio przyczyniło się do stopniowego zniesienia handlu niewolnikami przez główne mocarstwa kolonialne (...).
Uważam wystąpienie Susan Buck-Morss za cenne i inspirujące, nawet jeśli w wielu kwestiach się z nią nie zgadzam. Za szczególnie wartościową powinna być uznana jej próba ustanowienia rewolucji haitańskiej – i za jej pośrednictwem całej historii kolonializmu ujmowanej od strony podporządkowanych – jako znaczącego momentu w kształtowaniu się globalnej nowoczesności. Również obecność Hegla, mimo że raczej przyczynkarska, na dłuższą metę inspiruje i przyczynia się do jego powrotu jako filozofa wciąż aktualnego i wartego ponownego przemyślenia.”
Zamów książkę w promocyjnej cenie w Księgarni KP.