Kalecki był częścią wielkiej rewolucji w ekonomii, toczącej się w latach 20. i 30. XX wieku - pisze Ignacy Morawski w recenzji książki Jana Toporowskiego "Michał Kalecki. Biografia intelektualna" zamieszczonej w newsletterze ekonomicznym "Dane dnia".

"Michał Kalecki. Biografia intelektualna" Jana Toporowskiego to pierwsza tego typu publikacja na naszym rynku prezentująca podsumowanie życia i najważniejszego dorobku ekonomisty, którego można by postawić w gronie wybitnych polskich humanistów razem z antropologiem Bronisławem Malinowskim, socjologiem Florianem Znanieckim, filozofem Kazimierzem Ajdukiewiczem. (...)

Kalecki był częścią wielkiej rewolucji w ekonomii, toczącej się w latach 20. i 30. XX wieku. Do tamtego okresu ekonomia zajmowała się głównie opisem tego, jak w ramach gospodarki kapitalistycznej dochodzi do ustalenia wartości produktów, ilości produkcji, rozmieszczenia pracowników i kapitału między firmami. Innymi słowy, ogólną aktywność gospodarczą przyjmowano za ustaloną przez jej zasoby, a całe zainteresowanie dotyczyło tego, jak w ramach tej gospodarki przemieszczają się poszczególne jej elementy. Od lat 20. i 30. rosło zainteresowanie pytaniem, dlaczego cała gospodarka kapitalistyczna może być niestabilna, może się wahać, wpadać w kryzysy. Wcześniej traktowano kryzys jako coś naturalnego, tak jak choroba człowieka – zdarza się, trzeba ją leczyć lub przeczekać. Rewolucja polegała na tym, że ekonomiści zaczęli się zastanawiać, jak kryzysom zapobiegać i je łagodzić. (...)

W ekonomii największe zainteresowanie budziły modele Kaleckiego tłumaczące mechanizm wahań koniunktury. Był on przede wszystkim teoretykiem, dobrze przekuwającym schematy w równania matematyczne. To jednak szerokiej publiczności nie może ekscytować, zostaje ukryte gdzieś w annałach historii ekonomii. Natomiast dziś prawdopodobnie najgłośniejszą i najczęściej przywoływaną jego pracą jest ta pt. "Polityczne aspekty pełnego zatrudnienia", w której przekonywał, że niskie bezrobocie i maksymalne zatrudnienie narusza interesy polityczne wielkiego kapitału.