Taka struktura polegająca na ograniczeniu praw kobiet i różnego rodzaju wolności, wolności seksualnej, wolności decydowania o swoim ciele powinna nas niepokoić. Są to działania niedemokratyczne, które nie powinny mieć miejsca w demokratycznym społeczeństwie liberalnym - mówi prof. Jason Stanley, autor książki "Jak działa faszyzm", w rozmowie z Tomaszem Lisem w programie #Świat_pl.

Za bardzo skupiamy się na określonym modelu państwa faszystowskiego, zamiast na powolnym niszczeniu demokracji gdy państwo przestaje być demokratyczne, a jego przywódcy stosują metody faszystowskie. Nie trzeba określać ich jako faszystów danego rodzaju, chociaż stosują faszystowskie metody, tworzą kulturę faszystowską i osłabiają demokracje. (...)

Biali nacjonaliści i ruchy homofobiczne stosują pewne narracje aby pokazać, że wcale nie są agresywni, np. mówią, że po prostu chcą żyć samodzielnie, jako odrębny naród. Ale przecież nie da się usunąć kogoś ze społeczeństwa w sposób nieagresywny. Nie da się w sposób nieagresywny żyć niezależnie od określonej grupy osób, która w danym kraju się znajduje. Jest to możliwe tylko w drodze agresji, poprzez odebranie danej grupie możliwości działania. Jeśli ktoś twierdzi, że pewnie grupy powinny żyć w odosobnieniu oznacza to agresywne usztywnienie granic, i agresywne usunięcie ze społeczeństwa osób, które nie pasują do określonego modelu. (…) W wielu krajach występuje teraz ultranacjonalizm, ruchy anty-LGBT i radykalnie patriarchalne poglądy. (…) Taka struktura polegająca na ograniczeniu praw kobiet i różnego rodzaju wolności, wolności seksualnej, wolności decydowania o swoim ciele powinna nas niepokoić. Są to działania niedemokratyczne, które nie powinny mieć miejsca w demokratycznym społeczeństwie liberalnym. Możemy rozważać czy jest to faszyzm, czy może autorytarny skrajnie prawicowy katolicyzm. W pewnym sensie to dzielenie włosa na czworo. (…) W demokratycznej, liberalnej Europie nie powinno być miejsca na takie autorytarne, skrajnie prawicowe i antydemokratyczne ruchy. 

Cała rozmowa do obejrzenia w serwisie YouTube.

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.