Jednym z celów tej książki jest pokazanie, że Polacy w Norwegii robią też wiele innych, fajnych rzeczy. Chodzą na szczudłach, hodują larwy, mają otwarte domy, gdzie można przyjść i mieć coworking, zajmują się teatrem, wspinają się - mówi Ewa Sapieżyńska, autorka książki "Nie jestem Twoim Polakiem", w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz w radiu TOK FM.

Słowo "Polak" znalazłam na liście najczęściej używanych brzydkich słów przez uczniów w szkołach średnich i gimnazjach w Norwegii. To słowo jest tam w takim towarzystwie jak "dziwka", "gej", "żyd", "czarny”. (...)

Bardzo często migrujący do Norwegii Polacy to osoby z magisterką w kieszeni, z której zdążyły zrobić sobie origami, dlatego że od trzech lat próbują dostać inną pracę, ale nie mogą. Myślą, że zacisną zęby i wytrzymają przez trzy miesiące, ale kiedy robią to już ileś lat, jest im o wiele trudniej. Jednym z celów tej książki jest pokazanie, że Polacy w Norwegii robią też wiele innych, fajnych rzeczy. Chodzą na szczudłach, hodują larwy, mają otwarte domy, gdzie można przyjść i mieć coworking, zajmują się teatrem, wspinają się. (...)

W książce wspominam o tym, że w Polsce również jest mnóstwo dyskryminacji, ksenofobii, antysemityzmu. Wspominam, jak traktujemy osoby, które przyjeżdżają do pracy z Białorusi i Ukrainy. Mam nadzieję, że ta książka została przeczytana jako wezwanie do empatii i solidarności, która może pewne rzeczy zmienić, również systemowo. Norwegowie są bardzo dumni, że to jest kraj, który respektuje prawa człowieka i prawa pracownicze, ale są pewne grupy, które nadal nie zostały włączone w ten norweski raj. (...)

Książka ukaże się w wydawnictwie Krytyki Politycznej w maju 2023 roku.

Cała rozmowa do wysłuchania na stronie radia TOK FM.