Badanie grup wykluczonych, badanie historii społecznej, tej która nie jest najbardziej oczywista i na pierwszym planie więcej nam mówi o społeczeństwie, o tym kim byliśmy, kim jesteśmy, niż mówienie, czytanie i pisanie o ludziach, którzy zawsze byli na świeczniku z powodu swojej pozycji społecznej i majątku - mówi Alicja Urbanik-Kopeć, autorka książki "Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu", w rozmowie z Michałem Nogasiem w audycji "Książki. Magazyn do słuchania".

Praca seksualna w XIX wieku była zajęciem dozwolonym prawnie, aczkolwiek nie znaczy to w żadnym stopniu, że osoby się nią zajmujące były akceptowane jako członkowie i członkinie społeczeństwa. (…)

Kobiety pracujące fizycznie, czy w przemyśle, czy w usługach, czyli jako służące, czy w rzemiośle, one były bardzo często podejrzewane o sprzeniewierzenie się kulturowemu wzorcu kobiecości. To też się nie zmienia. Najłatwiejszym sposobem ataku na kobietę, która zachowuje się w sposób, który nam się nie podoba, jest powiedzieć coś złego na jej moralności. To była taka najprostsza i najlepiej działająca obelga, i tym samym sposób na usadzanie kobiet w miejscu. (…)

Z jednej strony praca seksualna była tabu, w tym sensie, że odnosiła się do sfery erotyczno-seksualnej, która uważana była za nieprzyzwoity temat, szczególnie dla kobiet. Co jest ironiczne, biorąc pod uwagę, kto się zajmował pracą seksualną w większości. Ale z drugiej strony też dyskursu taki prasowy i medialny ówczesny był bardzo podatny na wszelkiego rodzaju paniki moralne. Praca seksualna była takim tematem, który niezwykle nadawał się do bycia paliwem różnego rodzaju panik moralnych, które opanowywały prasę. Bardzo łatwo rozpętać było wielki temat, to był temat gorący i kontrowersyjny, jednocześnie trochę nieprzyzwoity, pisząc niekoniecznie o pracownicach seksualnych jako jednostkach. Mało było reportaży z życia pracownic seksualnych, tylko zawsze ten temat ujmowany był w formie takiego komentarza ideologicznego. (…)

Cała rozmowa do wysłuchania w serwisie YouTube.

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.