Osoby przesiedlane będą wielokrotnie przemieszczane z jednego miejsca do drugiego, bo najpierw kraje będą próbowały poradzić sobie z tą sytuację wewnętrznie, a następnie zewnętrznie. Miliony ludzi umrą z powodu zmian klimatu – Justyna Kopińska rozmawia z Gaią Vince, autorką książki „Stulecie nomadów”

Pod kątem zmian klimatycznych odwiedziłam kilkadziesiąt krajów. […] Widziałam wymarłe miasta, opustoszałe wioski, gdzie wszystko zostało zamknięte. Ekstremalne upały trwają znacznie dłużej niż w przeszłości. Niestety według analiz naukowych wzrost temperatury się utrzyma. Doprowadzi to do ogromnego kryzysu światowego.

Naszym największym problemem wcale nie jest strach przez imigrantami. Największy problem to obecnie ogromny lęk przed opuszczaniem domów i dorobku życia. A to będzie po prostu konieczność w obliczu nadchodzących temperatur. Większość ludzi nie chce opuszczać znanego im krajobrazu, dziadków, opiekujących się dziećmi, licznych sieci społecznych. Wielu nie chce wyjeżdżać nawet wówczas, gdy pozostanie jest niezwykle niebezpieczne. Nie są w stanie się ewakuować, gdy słyszą komunikaty o nadchodzących zjawiskach ekstremalnych. […]

Musimy o tym rozmawiać i planować przyszłość. Jesteśmy odpowiedzialni za transformację świata w miejscach, które stają się niebezpieczne. […] zaskoczenia nie będzie. Naukowcy wiedzą, jak pod względem klimatu będą wyglądały Warszawa, Londyn, Berlin czy Rzym za dwadzieścia lat. To nie jest wiedza tajemna. Zatem możliwe jest porozumienie między krajami dotyczące obecnego stanu zagrożenia. […]

W naszych miastach, uniwersytetach i strefach przemysłowych jesteśmy w stanie stać się technologicznie tak zaawansowani i tak zdolni do adaptacji, że możemy poszerzać przestrzeń do życia w Arktyce. Mimo ogromnego zagrożenia wierzę, że te dwie umiejętności – zdolności społeczne i technologiczne – przeprowadzą nas przez nadchodzący kryzys. Jedyne, czego potrzebujemy, to wizja.

Całą rozmowę przeczytacie na stronie "Gazety Wyborczej".

Książka "Stulecie nomadów" została wydana w ramach Impact Books, serii przekładów najciekawszych i najbardziej istotnych międzynarodowych tytułów dotyczących biznesu, geopolityki i kultury na język polski.