Za każdym razem muszą udowadniać, że ich piłka to poważny sport, nie fanaberia – mówi Karolina Wasilewska, autorka książki "Polka gola! O kobietach w futbolu" w rozmowie z Jakubem Wojtaszczykiem dla OKO.press.

Brak sponsorów sprawia, że klubów nie stać na promocję. Co przekłada się na niską frekwencję na meczach. Nie pomagają media. Prócz nielicznych przypadków, jak Ewy Pajor czy Katarzyny Kiedrzynek, niewiele mówi się o piłkarkach. W polskiej lidze za sukces nie uważa się goli, tylko zagraniczne transfery. […]

Pomysł napisania „Polki gola” przyszedł mi wraz z wysłuchaniem audiobiografii Enioli Aluko, byłej reprezentantki Wielkiej Brytanii w piłce nożnej kobiet, która grę musiała łączyć z pracą prawniczki. W Polsce sytuacja nie wygląda inaczej. Mama Agnieszce Wińczo powiedziała, że zawsze uważała piłkę za hobby córki. Prócz meczów powinna mieć „normalną” pracę. Agnieszka Jędrzejewicz słusznie zauważyła, iż nawet kiedy odpoczywa, to nadal trenuje; sen też jest formą przygotowania się do meczu. Trudno o regenerację czy czas na doszlifowanie niedoskonałości w grze, kiedy musisz pędzić na etat. Mental siada, co negatywnie wpływa nie tylko na konkretną dziewczynę, ale na cały klub. […]

Zauważ, że pięcio- czy sześciolatki hasają z chłopakami po podwórku, kopią z nimi piłkę i jest to coś naturalnego. Dziewczyny dopiero we wczesnej nastoletniości silnej doświadczają socjalizacji, dowiadują się, co to znaczy „być kobietą” i co im przystoi, a co nie. Jedna z moich bohaterek na początku swojej kariery była regularnie faulowana przez kolegę, bo ten nie chciał grać z dziewczyną. Innej ubliżali rodzice chłopców z drużyny. Kolejna, kiedy z trybun skandowano jej ksywę „Messi”, słyszała śmiech ojców i matek dzieciaków z przeciwnego klubu. Dziewczyna z męskim pseudonimem? Jak to?

Podobne sytuacje są niestety nieuniknione, bo żyjemy w takim, a nie innym społeczeństwie. Nina Patalon zauważyła, że wiele zależy od podejścia trenera/ki, którzy muszą być mistrzami równouprawnienia. Rozmawiać w szatni, obalać stereotypy. Po prostu wspierać.

Całą rozmowę przeczytacie na stronie OKO.press.