Na pewno możemy się od Irlandczyków wiele nauczyć, tego co poszło dobrze, ale też tego, jakie były problemy i wyzwania, żeby uniknąć błędów - mówi Marta Abramowicz, autorka książki "Irlandia wstaje z kolan", w rozmowie na kanale "Reset Obywatelski".

Dla mnie jest to książka o nadziei, o tym, że Polska też może wstać z kolan. Napisałam tę książkę, bo byłam ciekawa, jak Irlandczycy to zrobili. (...) To co mną kierowało, to chęć zobaczenia tego, jak to się wydarzyło, czy rzeczywiście jest to kwestia ostatnich kilku lat, czy był to dłuższy proces, co podobnego jest w historii Irlandii i Polski, a co różnego. Wychodziłam z założenia, że jednak jesteśmy podobni, i to prawda. Dwa najbardziej katolickie kraje w Europie. (...)

Rozliczenia w Irlandii są tak trudne dlatego, że właściwie wszyscy Irlandczycy zostali wykształceni przez siostry zakonne i księży, i w większości przypadków, to wykształcenie było bardzo dobre. Oni wiele zawdzięczają także takiej myśli emancypacyjnej, niezależnej jeśli chodzi o kobiety. Tam zakonnice po soborze zaczęły kształcić kobiety, żeby były bardziej niezależne, żeby od razu nie wychodziły za mąż, żeby skupiły się na swoim rozwoju. Irlandie zbudowali księża i zakonnice także w tym pozytywnym sensie. Jak to zważyć z cierpieniem, przemocą, tym co się działo w szkołach przemysłowych, w domach matki i dziecka, w pralniach magdalenek, czy w ogóle kobietom i mężczyznom żyjącym w Irlandii, którzy nie mieli możliwości wolnego, swobodnego kształtowania swojego życia. (...)

Na pewno możemy się od Irlandczyków wiele nauczyć, tego co poszło dobrze, ale też tego, jakie były problemy i wyzwania, żeby uniknąć błędów. Oni mają 20 lat więcej dyskusji na temat wybaczania, sprawiedliwości, tego, czy jesteśmy w w stanie w ogóle uzyskać sprawiedliwość w tak zwanym "systemie sprawiedliwości". (...) Proces dochodzenia do sprawiedliwości jest bardzo złożony. Oczywiście krzywdy można przeliczyć na pieniądze, i ocaleni otrzymali odszkodowania, natomiast nawet jeśli sprawca został skazany, to to nie rozwiązuje sprawy.

Cała rozmowa dostępna jest na kanale YouTube "Reset Obywatelski".